O nás

Fresh-in | www.freshin.cz

Hlavní strana » Zdraví » Článek

Projevy atopie lze zmírnit pomocí vhodně zvolené stravy

2. 1. 2018

Potýkáte se s atopickou dermatitidou? Nejste ani zdaleka sami. Nepříjemné kožní onemocnění se netýká jen dětí – ačkoliv většinou zcela zmizí kolem desátého roku života, přibližně u čtvrtiny lidí přetrvává po celý život. Ke spouštěčům patří množství různých faktorů, mezi kterými najdete i nesprávně zvolenou stravu. Ta buďto alergické reakce přímo spouští, nebo tělu neposkytuje všechny potřebné živiny. Pro atopiky to znamená jediné. Musí dodržovat určitá pravidla a neustále si hlídat jídelníček.

Potraviny s obsahem histaminu

Histamin je hormon, o jehož produkci se zasluhují především bílé krvinky. Ale přestože se přirozeně nachází v lidském organismu, nejsou pro atopika vhodné potraviny, ve kterých je obsažen. Ačkoliv se nejedná o alergen, může projevy ekzému výrazně zhoršit. K nežádoucím potravinám patří konzervovaná a kvašená jídla, alkohol, čokolády, uzeniny, sýry a široké spektrum dalších potravin. Především pak těch nečerstvých.

Tzv. histaminová dieta je založena na velmi jednoduchém principu. Atopik se musí vyhýbat pokrmům s vysokým obsahem histaminu a naopak si dopřávat čerstvá a nutričně hodnotná jídla.

Vyřazování nevhodných potravin

Lidé s atopickým ekzémem to nemají jednoduché. Jednou z možností, jak docílit výrazného zlepšení stavu pokožky, je tzv. eliminační dieta. Příliš se neliší od histaminové a spočívá v postupném vyřazování potravin, po jejichž konzumaci došlo ke spuštění alergické reakce. Atopik se tak nemusí rozloučit se všemi potravinami, ale potenciální spouštěče odstraňuje ze svého jídelníčku jen v případě, že mu skutečně neprospívají. Eliminační dieta jde často ruku v ruce s bezlepkovou a bezmléčnou dietou.

Prevence před záněty

Ke zmírnění projevů atopie a celkovému zlepšení stavu pokožky vedou dvě cesty. Ta první spočívá ve vyřazování nevhodných potravin, druhá naopak v přidávání potravin prospěšných. Tedy takových, které jsou nutričně bohaté a v lepším případě mají protizánětlivé účinky. Zařadíte-li je do svého jídelníčku, pravděpodobně nakonec dosáhnete velmi dobrého výsledku.

Konkrétně vám může prospět bobulovité ovoce v podobě hroznů, borůvek a malin. Určitě se nevyhýbejte ani potravinám bohatým na esenciální mastné kyseliny a vitamin E – oříšky a semínka všeho druhu, ale také tučné mořské ryby.

Nebudete to mít snadné

Dietoterapie představuje velmi účinný způsob, jak dostat atopický ekzém pod kontrolu. Připravte se však na to, že vás poměrně radikální změna jídelníčku zpočátku zaskočí. Budete čelit chutím na potraviny, které jste byli zvyklí konzumovat po celý život, a oprostit se od nich není jednoduché. V začátcích vám může pomoci i vhodně zvolená kosmetika pro atopickou pokožku. Nezbývá, než popřát hodně zdaru a pevnou vůli. Rozhodně nebudete litovat!


publikováno: 2. 1. 2018, v rubrice Zdraví
Štítky: kosmetika, nápoje a potraviny, péče o tělo, zdraví

Nejčtenější články v rubrice Zdraví:

Další články v rubrice Zdraví:

Anketa

Jak se staráte o svoje vlasy během teplých a slunečných dnů?

Nestarám (35.46%)
Používám speciální přípravky (20.7%)
Chodím častěji ke kadeřnici (20.51%)
Dělám si domácí masky (23.32%)
více anket »

Dobré tipy

Kuchyňské potřeby
Praktická vykrajovátka, formičky, ale i další kuchyňské pomocníky pořídíte výhodně od Tescomy.

Zajímavé odkazy

váš spolehlivý autobazar

www.autoesa.cz

 

bezplatné tipy na úsporu elektřiny

www.setri.sk

 

Náš tip

Dobré tipy

Designed by Lukáš Svoboda, coded by Karel Koliš