O nás

Fresh-in | www.freshin.cz

Hlavní strana » Článek

Umíme vybrat ten správný parfém?

4. 1. 2011

Správně vybraná vůně by měla vystihovat osobnost nositele, příjemně doplňovat vzhled a podporovat sebedůvěru. Proto je třeba vybírat svůj parfém velmi pečlivě a uvážlivě. Většinou parfém voní na dvou různých lidech odlišně v důsledku jiného pH pokožky, jiného životního stylu a dalších okolností. „Kvalitní parfémy jsou pro neustále nošení obvykle příliš těžké a z jejich pravidelného používání by nositelku mohla dokonce rozbolet hlava. Proto je vhodnější schovat si je na vzácnější příležitosti a pro běžný den jsou vhodné toaletní a kolínské vody, popřípadě lehčí vody parfémové,“ radí s počátkem výběru Daniel Kopecký, ředitel e-shopu Parfemy.cz.

Není parfém jako parfém

To, co vám stojí ve flakonku na poličce v koupelně, možná nemusí být opravdový parfém. Parfémem totiž nazýváme vůbec nejintenzivnější vůni s podílem vonných látek 15 – 40 %. Běžnější a také cenově dostupnější je tzv. parfémová voda (Eau de Parfum se zkratkou EdP), která obsahuje 12 – 15 % vonných látek. Dalším typem je toaletní voda (Eau de Toillete – EdT), ve které se nachází 6 – 12 % vonných látek a je lehčí a také méně trvanlivá než výše zmíněné typy. Ještě menší podíl vonných látek – jen 4 – 6 %, má tzv. kolínská voda, nebo Splash Perfume – EdS (Eau de Solide), ve které najdeme méně než 1 %.

Je libo květinu, ovoce či vůni orientu?

Moderní parfémy můžeme pro lepší orientaci rozdělit do několika hlavních skupin, které se pak dají dále členit. Patří sem např. skupina vůní květinových, ovocných, citrusových, chyprových a dřevěných a také jejich různé kombinace. U každého parfému navíc rozlišujeme 3 části – hlavu, srdce a základ, podle toho, kdy se které vůně uvolňují.

Hlava (vysoké tóny) je to první, co po aplikaci ucítíte. Právě hlava parfému utváří váš první dojem a právě proto je na ní kladen velký důraz. Doba trvání se pohybuje okolo 15 minut.

Srdce (střední tóny) začínají naplno vynikat po odeznění hlavy. Voní několik hodin (2 – 3).

Základ (nízké tóny), jsou ty látky parfému, které prchají velmi pozvolna. Doba trvání býva několik hodin (3 – 4), avšak nejsou výjimkou parfémy působící desítky hodin.

Jak vybrat nejlepší parfém

Udělejte si průzkum

Udělejte pořádný průzkum v parfumerii i na internetu a vyberte si parfémy, které vás zajímají. Důvodem pro zařazení na první verzi seznamu může být zajímavá reklama, doporučení kamarádky nebo jen pěkný flakónek či název.

Podnikněte pátrání

Prohledejte web a najděte si informace o složení parfémů z vašeho seznamu. Na jeho základě vyřaďte vůně, které nekorespondují s vaší osobností a vkusem. Pokud máte ráda svěží květinové a citrusové vůně, můžete předpokládat, že parfém z orientální skupiny pro vás bude příliš těžký. Naopak milujete-li třeba vůni růží nebo mandarinek, můžete svůj původní seznam zúžit na několik málo jmen, které tuto oblíbenou vůni obsahují.

Zapojte nos

Obejděte parfumerie a všechny vůně ze zúženého seznamu očichejte. Vzhledem k tomu, že parfémy voní na každém jinak, je nejlepší vyzkoušet je doslova na vlastní kůži. Čím delší je však váš seznam, tím více času bude třeba. V jeden den se nedoporučuje zkoušet víc než dvě až tři vůně, další už vaše čichové ústrojí nerozliší. V dobrých parfumeriích vám nabídnou dózu se zrnkovou kávou. Když k ní přičichnete, aroma kávy vůně ve vašem nose zneutralizuje a můžete pokračovat ve výběru.

Testujte ve všech podmínkách

K vůním, které prošly dalším kolem výběru, je dobré objednat si vialky – vzorky vůně v malých skleněných lahvičkách (do 2 ml) na vyzkoušení. Díky tomu můžete dát parfému více šancí a prověřit ho v různých situacích – v klidu o víkendu, ve škole, práci nebo při sportu. Ušetříte tak i peníze za parfém, který vás po pár dnech omrzí.

Tip pro vás: Nakupujte za nejlepší cenu

Je obecně známé, že parfémy se většinou dají sehnat levněji v internetových obchodech. „Je to díky tomu, že náklady na provoz e-shopu jsou nižší než náklady kamenných prodejen. I se započítáním poštovného vyjde parfém výhodněji,“ vysvětluje Daniel Kopecký, ředitel e-shopu Parfemy.cz. Projděte si několik internetových parfumerií a vyhledejte, která nabízí nejlepší cenu na váš vybraný parfém. Pozor, abyste porovnávaly vždy stejný typ intenzity a obsah. Pozornost věnujte také speciálním akcím. „Ke každé objednávce na našem e-shopu přídáváme jako dárek vialku – lahvičku se vzorkem vůně a balzám na rty. Při nákupu nad tisíc korun je poštovné zdarma. Zákazníci dostanou také kupón se slevou z dalšího nákupu,“ vypočítává Daniel Kopecký výhody nákupu na Parfemy.cz.

Na závěr jsme pro vás připravili TOP 5 nejžádanějších vů­ní:

  1. LANVIN – Eclat
  2. H.B. – Boss No. 6
  3. C.K. – Euphoria
  4. CHLOÉ – Chloé
  5. LACOSTE – Pour Femme

Parfemy.cz


publikováno: 4. 1. 2011
Štítky: parfémy a vůně

Anketa

Jak se staráte o svoje vlasy během teplých a slunečných dnů?

Nestarám (36.33%)
Používám speciální přípravky (20.81%)
Chodím častěji ke kadeřnici (20.5%)
Dělám si domácí masky (22.37%)
více anket »

Dobré tipy

Kuchyňské potřeby
Praktická vykrajovátka, formičky, ale i další kuchyňské pomocníky pořídíte výhodně od Tescomy.

Zajímavé odkazy

váš spolehlivý autobazar

www.autoesa.cz

 

bezplatné tipy na úsporu elektřiny

www.setri.sk

 

Náš tip

Vše pro cyklisty
Přilby a doplňky, horská kola, crossová,trekingová a dětská kola

Dobré tipy

Designed by Lukáš Svoboda, coded by Karel Koliš