O nás

Fresh-in | www.freshin.cz

Naučte se při sportu poslouchat správně hudbu

31. 8. 2017

Milovníci běhu, jízdy na kole nebo fitness si často svojí aktivitu bez hudby nedokáží představit. Hudba je takovým povoleným dopingem, který nás popohání kupředu, zlepšuje naše výkony a pomáhá nám se na sport lépe soustředit. Je proto velmi důležité umět volit správné tempo, song či náladu pro určitý druh sportu, protože špatně zvolená hudba může naše výkony i brzdit. Přinášíme vám malý manuál, jak hudbu využít pro svůj prospěch a lepší výkony.

Již v roce 1911 přišel americký vědec Leonard Ayres s poznatkem, že cyklisté šlapou rychleji při poslechu hudby. Průzkumy také ukázaly, že správná hudba nás může „donutit“ k lepším výkonům, a to až o 15 %.

„Před tím, než vyběhnete, vyjedete či zasednete k posilovacím přístrojům, je důležité nahrát do svých hudebních přehrávačů správnou hudbu,“ říká Roman Blažek ze Sporty.cz. „Pro rychlý běh potřebujete úplně jiné tempo než např. k posilování nebo joggingu. Důležité je se řídit tzv. BPM (beats per minute neboli údery za minutu). Zjednodušeně lze říct, že BPM určuje, kolik kroků uděláte během minuty běhu,“ radí Roman Blažek. Čím rychlejší tempo chcete mít, tím větší musíte u písně mít BPM. Ideální hudba na běh je mezi 120 – 140 BPM. Konkrétní song pak například U2 – Beautiful day (136 BPM). Milovníci rychlého běhu by si do svých playlistů měli dávat hudbu mezi 140 –170 BPM (např. Taylor Swift – Shake It Off). Pro strečink a posilování jsou vhodná tempa okolo 100 BPM.

Playlist na míru

Existuje spousta aplikací, které si můžete stáhnout do počítače nebo chytrého telefonu, které vám BPM u písně propočítají například BPM counter nebo BPM analyzer. Pokud vás nebaví hledat a selektovat hudbu, na internetu najdete spoustu hudebních playlistů: třeba na Spotify nebo iTunes si můžete stáhnout mnoho sportovních mixů na běh, jogging, fitness, strečink nebo jógu. Výborné jsou také stránky Rockmyrun, kde si můžete poskládat vlastní sportovní mix, členství stojí necelé 4 dolary na měsíc.

Výběr správných sluchátek

Kromě správného tempa hudby je důležité umět i vybrat vhodná sluchátka. Na sport byste měli mít speciální sluchátka, která při aktivitě dobře drží na či v uchu a dlouhodobě vydrží zvýšenou zátěž při sportovních aktivitách. Při výběru sluchátek je dobré se nebát trochu investovat. Během sportu potřebujete sluchátka, která vydrží rychlé pohyby, pocení a změny teplot, je tedy důležité, aby byla kvalitní a nemuseli jste je často měnit. Při výběru se proto zaměřte přímo na sluchátka určená na fitness a sport.


publikováno: 31. 8. 2017, v rubrice Sport a relaxace
Štítky: sport, spotřební elektronika, tipy pro vás

Nejčtenější články v rubrice Sport a relaxace:

Další články v rubrice Sport a relaxace:

Anketa

Jak se staráte o svoje vlasy během teplých a slunečných dnů?

Nestarám (35.46%)
Používám speciální přípravky (20.7%)
Chodím častěji ke kadeřnici (20.51%)
Dělám si domácí masky (23.32%)
více anket »

Dobré tipy

Kuchyňské potřeby
Praktická vykrajovátka, formičky, ale i další kuchyňské pomocníky pořídíte výhodně od Tescomy.

Zajímavé odkazy

váš spolehlivý autobazar

www.autoesa.cz

 

bezplatné tipy na úsporu elektřiny

www.setri.sk

 

Náš tip

Dobré tipy

Designed by Lukáš Svoboda, coded by Karel Koliš