O nás

Fresh-in | www.freshin.cz

Klasické posilovny pomalu končí. Kam budeme chodit?

18. 2. 2015

Fitness je podle ankety Sport roku 2014 nejoblíbe­nějším sportem Čechů. Jak si však stojí tato oblast? Nejčastěji se jedná o velká centra nabízející skupinové lekce, posilovací stroje, ale rovněž přibývá cardio strojů, funkčních zón, doplňkových služeb z wellness světa, výživového poradenství… Češi slyší více na jednorázové poplatky než na klubové členství. Provozovatelé přesto letos očekávají jejich ještě větší zájem. Vyplývá to z aktuálního průzkumu České komory fitness, kterého se zúčastnilo na 80 fitness center z celé ČR.

Více než polovina sportovních fitness center má velké prostory (podle průzkumu o rozloze 200 až 999 m²) a nejvíce se zaměřují na skupinové lekce (87,5 %). Druhou nepočetnější skupinu služeb tvoří posilovací stroje (celých 50 %), dále cardio stroje (necelých 49 %) a nabídka funkční zóny (více jak 41 %). „Významné zastoupení téměř jedné třetiny mají ale také ostatní služby, mezi kterými ve většině případů nechybí solárium, výživové poradenství, ale také například individuální tréninky, trénink EMS, Power Plate, individuální lekce na strojích Pilates a další. V jedné pětině případů jsou v nabídce také SPA a wellness služby jako například masáže, kosmetika, zábaly a podobně,“ upozorňuje na komfortní vybavenost mnohých center prezidentka České komory fitness Jana Havrdová s tím, že saunami či parními kabinami je vybaveno téměř 14 % z nich, bazén mají téměř 4 % a míčové sporty je možno provozovat v 1,25 % míst, které se průzkumu zúčastnily.

Rok 2015 bude pro fitness dobrý

Provozovatelé fitness center se v průzkumu shodli na mírném optimismu pro letošní rok a očekávají stejné a vyšší příjmy oproti roku minulému. Celkem 37 % center vykazuje své příjmy v řádu 500 tisíc až 5 milionů korun ročně. Český fitness sektor se však chce především posouvat ještě blíže k veřejnosti. Současným trendem ve světě je Health fitness, tedy navázání spolupráce mezi fitness odborníky, lékaři a fyzioterapeuty, za účelem pomoci osobám s civilizačními onemocněními, kterých výrazně přibývá. Proto se maximálně snažíme nastavit standardy ve vzdělávání fitness odborníků tak, aby nás skupina lékařů a fyzioterapeutů mohla zřetelně identifikovat. Fitness sektor rozhodně může pomoci a již pomáhá při snižování rizika civilizačních chorob,“ připomíná Jana Havrdová. Stejně důležité je podle odbornice to, aby byl fitness sektor vnímán jako pevná součást českého sportovního prostředí, do kterého bezpochyby patří. „V rámci Evropy je fitness jedničkou mezi sporty a to dokonce před fotbalem a představuje trh o objemu pětadvacet miliard euro s tržním podílem jedenáct procent,“ říká Jana Havrdová o směřování českého fitness sektoru, který se nyní snaží prosadit své pevné místo a postavení v českém sportovním prostředí.

Dny fitness: Vstup do stovek sportovišť zdarma!

Přiblížit nepřeberné možnosti aktivit chce český fitness sektor například akcí Dny fitness s Česko se hýbe, jejíž 5. ročník proběhne 1. až 3. října 2015, kdy na veřejnost čekají 3 dny plné sportu a vstup do stovek sportovišť po celé ČR zdarma! „Naším cílem je rozpohybovat český národ a tyto tři dny představují pro lidi z celé republiky ideální příležitost si vyzkoušet, kde se jim bude nejlépe cvičit a jaký druh cvičení jim nejvíce vyhovuje. Jednotlivá centra zájemcům umožní volný vstup do posiloven, tělocvičen i na nejrůznější skupinové lekce a konzultace s trenéry. Připraven je bohatý doprovodný program v podobě možnosti měření tuku, poradenství s lékaři, výživovými poradci a mnohé další aktivity spojené se zdravým životním stylem. Vždyť fitness není jen o posilování nebo aerobiku. Řada center nabízí širokou škálu pohybových aktivit pro všechny generace, od dvouletých dětí až po seniory,“ uzavírá Jana Havrdová.

Další zajímavosti z průzkumu českého fitness sektoru:

  • 42 % center má mezi 1 – 10 spolupracovníky, 44 % pak mezi 11 – 50. Celých 45 % spolupracovníků má s centrem uzavřenou dohodu. Jen 22 % má pracovní smlouvu.
  • Z dat respondentů dále vyplývá, že více než 16 % oslovených klubů je součástí sítě, která je tvořena 2 a více kluby. Na trhu však převládají kluby, které jsou nezávislé a to téměř 84 %.
  • Celkem 7,5 % respondentů provozuje svůj klub jako franšízu konkrétní značky klubů. Většina respondentů však provozuje zcela nezávislý klub a neplatí franšízovou licenci (více než 92 %).

www.ceskakomo­rafitness.cz


publikováno: 18. 2. 2015, v rubrice Sport a relaxace
Štítky: péče o tělo, sport, volný čas

Nejčtenější články v rubrice Sport a relaxace:

Další články v rubrice Sport a relaxace:

Anketa

Jak se staráte o svoje vlasy během teplých a slunečných dnů?

Nestarám (36.33%)
Používám speciální přípravky (20.81%)
Chodím častěji ke kadeřnici (20.5%)
Dělám si domácí masky (22.37%)
více anket »

Dobré tipy

Kuchyňské potřeby
Praktická vykrajovátka, formičky, ale i další kuchyňské pomocníky pořídíte výhodně od Tescomy.

Zajímavé odkazy

váš spolehlivý autobazar

www.autoesa.cz

 

bezplatné tipy na úsporu elektřiny

www.setri.sk

 

Náš tip

Dobré tipy

Designed by Lukáš Svoboda, coded by Karel Koliš