O nás

Fresh-in | www.freshin.cz

Dejte si během vánočního hodování pozor na zvýšený cholesterol

24. 12. 2017

Cholesterol je často skloňované slovo, i když málokdo ví, co to pro fungování našeho těla znamená. Vánoční svátky jsou tradičně spojované s nadměrnou konzumací smažených, tučných a sladkých pokrmů, které hladinu cholesterolu v těle zvyšují k nebezpečným hodnotám. Přesto se o jeho hladinu v krvi většina Čechů nezajímá a na potíže obvykle upozorní až lékař na základě krevních odběrů.

Nejkouzelnější svátky v roce jsou plné nástrah. Honosně prostřená štědrovečerní tabule se prohýbá pod tácy s cukrovím, na talíři smažený kapr s bramborovým salátem a k tomu mísy obložené chlebíčky a jednohubkami. Vánoční svátky jsou mimo jiné časem, kdy je dobrého jídla a pití do sytosti a my často nevíme, co ochutnávat dřív. Přičteme-li k tomu nedostatek pohybu, neboť mrazivá zima se lépe přečkává pod teplou dekou v křesle před televizní obrazovkou, máme zaděláno na novoroční kila navíc. Nadváha však není to jediné, co nám hrozí. Jaká zdravotní rizika nám hrozí a jak se vyvarovat zvýšeného cholesterolu?

Dobrý a zlý cholesterol?

Slovo cholesterol straší téměř každého, neboť je spojován s rizikem vzniku kardiovaskulárních chorob. Je však třeba říci, že cholesterol je důležitá chemická látka tukové povahy, která je potřebná proto, aby buňky v našem těle vůbec fungovaly a existovaly. Jsou z něj vytvářeny také některé hormony. Pokud by ho člověk měl nedostatek, buňky by začaly odumírat. Rozlišujeme mezi takzvaným dobrým a špatným cholesterolem. Zatímco ten dobrý má funkci ochrannou, a čím je jeho hladina vyšší, tím lépe, špatný vede k zužování tepen a způsobuje, že krev nemůže dobře proudit. Když se jeho vysoká hladina neřeší včas, hrozí člověku selhání srdce už kolem dvacátého roku života.

Navenek se neprojevuje žádnými příznaky, proto jeho hodnoty v těle dokážou spolehlivě odhalit až krevní testy v rámci preventivních prohlídek. Na ty ale většina Čechů nechodí. Jak vyplývá ze zjištění agentury STEMMARK, téměř polovina Čechů se o hladinu cholesterolu v krvi nezajímá a třetina dokonce nevěří, že lze jeho výši ovlivnit. Vysoký cholesterol je navíc v české populaci velmi rozšířený – každému třetímu dospělému koluje v krvi více cholesterolu, než je pro jeho tělo zdravé. Vyskytuje se i u mladých lidí, výjimkou nejsou ani děti.

Jak snížit cholesterol přirozenou cestou?

„Hladinu cholesterolu v krvi ovlivňuje několik faktorů. Jedním z nich je genetika. Tu ovlivnit neumíme, ale další spoluurčujícím faktorem je to, co jíme, a celkově zdravý životní styl s dostatkem pohybu,“ vysvětluje Ing. Vladimír Jelínek, odborný lektor metody řízené vnitřní detoxikace podle metody C.I.C. I když vám lékař může předepsat léky na snížení cholesterolu, nejvhodnější je kombinace léčby s dalšími podpůrnými opatřeními. „Vhodným doplňkem klasické léčby jsou potravinové doplňky na přírodní bázi. Při souběžném užívání příznivě působí na snižování hladiny cholesterolu. Jedná se o komplexy s obsahem rostlinných výluhů, jež mohou efekt léčby zvýraznit a přispět k poklesu zjištěných hodnot,“ doplňuje Jelínek.

Pokud vám lékař na základě krevního rozboru sdělí, že máte zvýšený cholesterol, měli byste se začít ke svému tělu chovat jinak. V jídle omezte především živočišné tuky a konzumaci živočišných výrobků, především masa s výjimkou ryb. Výrazně omezte také sladkosti a bílé pečivo. Jezte hodně ovoce a zeleniny a zaměřte se na konzumaci potravin rostlinného původu, např. margaríny, semínka, ořechy. Vybírejte si celozrnné výrobky, a to nejen pečivo, ale také celozrnné těstoviny či neloupanou rýži, cereálie a luštěniny. Jak luštěniny, tak ovoce, zelenina jsou významným zdrojem vlákniny. Navíc v sobě mají vitaminy, minerály a další prospěšné látky. Denně bychom jich měli přijmout okolo 500 g, ideálně v syrovém stavu.


publikováno: 24. 12. 2017, v rubrice Gastronomie
Štítky: dieta, jak zhubnout?, nápoje a potraviny, zdraví

Nejčtenější články v rubrice Gastronomie:

Další články v rubrice Gastronomie:

Anketa

Jak se staráte o svoje vlasy během teplých a slunečných dnů?

Nestarám (35.46%)
Používám speciální přípravky (20.7%)
Chodím častěji ke kadeřnici (20.51%)
Dělám si domácí masky (23.32%)
více anket »

Dobré tipy

Kuchyňské potřeby
Praktická vykrajovátka, formičky, ale i další kuchyňské pomocníky pořídíte výhodně od Tescomy.

Zajímavé odkazy

váš spolehlivý autobazar

www.autoesa.cz

 

bezplatné tipy na úsporu elektřiny

www.setri.sk

 

Náš tip

Dobré tipy

Designed by Lukáš Svoboda, coded by Karel Koliš