O nás

Fresh-in | www.freshin.cz

Hlavní strana » Finance » Článek

Nákupy přes e-shop šetří čas i peníze

11. 8. 2017

Obliba v nakupování online je rok od roku vyšší, a i jindy konzervativní Češi začínají nákupy přes internet preferovat. Online je nejčastěji pořizováno oblečení a módní doplňky, ve službách zase vedou vstupenky na kulturní a sportovní akce, za kterými jsou v těsném závěsu jízdenky a ubytování. Na internetu lze však v současné době pořídit snad už úplně cokoli.

Výhody nákupů přes internet

Asi nejdůležitější výhodou online nákupů je značná úspora času a pohodlí při nákupu. Zatímco vybíráte zboží, nemusíte se potýkat s davy lidí, hledat místa na parkování či stát nekonečně dlouhé fronty, které jsou nám všem známé obzvláště v období vánočních svátků. Rozrůstající se konkurence přepravních společností navíc často nabízí doručení balíčku do druhého dne a e-shopy zase vycházejí zákazníkům vstříc v podobě četných výdejních míst.

Online je zároveň i mnohem větší výběr než v kamenných prodejnách a obchodníci se snaží informace o zboží pravidelně aktualizovat. Bez zdlouhavého hledání tak prakticky ihned vidíte, zda je zboží skladem či jak dlouho potrvá jej naskladnit. Díky internetovým srovnávačům můžete i porovnávat nabídky konkurence, ceny nebo obchodní podmínky. Nesporným kladem je také možnost hodnotit jednotlivé obchodníky, tudíž se během pár minut dozvíte zkušenosti ostatních zákazníků a předejdete tak možným problémům.

Nezřídka zmiňovanou výhodou online nákupů je ale i nižší cena, za kterou konkrétní produkt koupíte. To je dáno tím, že prodejce nemá tak velké náklady na pronájem prostor, šetří na platech zaměstnanců a dalších nezanedbatelných položkách. Pozor však při vyhledávání konkrétního druhu zboží, kdy může dojít k rychlému nárůstu cen, a to díky používání tzv. cookies. Zboží tedy vždy hledejte přes anonymní prohlížeče.

A co negativa online nákupů?

Na všem pozitivním zpravidla najdete i něco negativního. To samé platí i o nákupech přes internet, přičemž tou největší nevýhodou je nemožnost si zboží fyzicky osahat a vyzkoušet. To však částečně řeší možnost zakoupené zboží vrátit bez udání důvodu do 14 dnů. V takovém případě však zákazník hradí poštovné a dopravu. Tato položka je prominuta pouze v případě uznané reklamace, kterou však nelze zaměňovat s navrácením zboží.

Další nepříjemností je pro mnohé Čechy placení a fyzická distribuce koupeného zboží. Lidé jsou stále nedůvěřiví a neradi platí kartou online, stále tak vede možnost zaplatit zboží až při převzetí. Ne všechny e-shopy však tuto možnost nabízí a platba kartou začíná pomalu válcovat starou dobrou dobírku. I uživatelé platící online jsou však před neférovými e-shopy chráněni a vždy mohou u své banky zažádat o zrušení dané transakce. Banka v takových případech většinou stojí za svým klientem a transakci zruší do několika pracovních dnů. Stojí ovšem za to si ve svém internetové bankovnictví nastavit nejen finanční limit pro jednotlivé transakce, ale i počet transakcí, který za den můžete provést.


publikováno: 11. 8. 2017, v rubrice Finance
Štítky: finance, nakupování

Nejčtenější články v rubrice Finance:

Další články v rubrice Finance:

Anketa

Jak se staráte o svoje vlasy během teplých a slunečných dnů?

Nestarám (36.48%)
Používám speciální přípravky (20.79%)
Chodím častěji ke kadeřnici (20.48%)
Dělám si domácí masky (22.24%)
více anket »

Dobré tipy

Kuchyňské potřeby
Praktická vykrajovátka, formičky, ale i další kuchyňské pomocníky pořídíte výhodně od Tescomy.

Zajímavé odkazy

váš spolehlivý autobazar

www.autoesa.cz

 

bezplatné tipy na úsporu elektřiny

www.setri.sk

 

Náš tip

Dobré tipy

Designed by Lukáš Svoboda, coded by Karel Koliš