O nás

Fresh-in | www.freshin.cz

Hlavní strana » Aktuálně » Článek

Ženy verus muži: Kdo se lépe vyzná v počítačích? Budte překvapeni!

20. 4. 2014

Nejnovější průzkum společnosti Intel zcela vyvrací obvyklé stereotypy o počítačově negramotných blondýnách s růžovými laptopy. Ženy se ve světě IT orientují mnohem lépe, než si muži myslí a jsou navíc při výběru i praktičtější. Jako naprosto mylný se ukázal názor, že ženy vybírají notebooky podle barvy a designu a k výkonu či procesoru nepřihlížejí.

Ženy nejsou IT blondýny

Co se týče výběru počítače, muži mají tendenci vidět své drahé polovičky jako netechnické a neschopné správného výběru.

„Při výběru nového počítače se ženy v první řadě řídí podle jeho výkonu, následují výdrž na baterii, cena, procesor a funkce. Design, dotykové ovládání a barva s odstupem uzavírají. U mužů je pořadí na prvních čtyřech místech výkon, procesor, cena a výdrž, dále je to totožné jako u žen. Každopádně priority žen naprosto odráží jejich reálné potřeby, nikoli módní preference,“ uvádí Martin Vařbuchta, manažer pro maloobchodní prodej společnosti Intel. Výsledky ve všech třech zemích jsou si vzácně podobné.

Osmkrát více žen sáhne po zařízení „dva v jednom“ než po samotném tabletu

Ženy i muži se dokonale shodnou co se týče možnosti odpojit od notebooku obrazovku a používat ji samostatně jako tablet. Konvertibilitu by uvítalo 71,5 % žen a 70 % mužů. Za přístroj s odnímatelnou obrazovkou by pak většina žen (81 %) byla ochotna připlatit maximálně do 120 eur Kč, muži v ČR a SR jsou o něco málo benevolentnější. Obdobně láká i dotykové ovládání (72 % žen a 73,4 % mužů).

Dáme-li ženám na výběr mezi tabletem a kategorií „dva v jednom“ a ultrabook, osmkrát více žen by si vybralo „dva v jednom“, u mužů by to ovšem bylo dokonce jedenáctkrát více. Maďarským specifikem je vysoká důvěra k formátu „dva v jednom“ mezi ženami – jako svůj vysněný jej vidí jedna třetina. Stolní počítač u žen neletí, vybralo by si ho pouhých 5 % odpovídajících. Muži ke stolním počítačům tíhnou více (16,5 %), poněvadž se více věnují hraní počítačových her.

Na barvě nezáleží, a když už, tak vede černá, stříbrná a fialová

Z průzkumu společnosti Intel vyšlo najevo, že barva počítače nehraje roli pro téměř 43 % žen, v České republice je to dokonce 54 %. „V barevné škále poněkud překvapivě u žen v Česku a na Slovensku vítězí konzervativní černá před stříbrnou a výraznějšími barevnými barvami v pořadí fialová, červená, modrá, zelená a růžová. Pro oranžovou, žlutou či bílou by se rozhodlo už jen několik žen ze sta,“ shrnuje Martin Vařbuchta. Ve srovnání s ženami v ČR a SR volí Maďarky barvy, které jsou více v souladu s genderovými stereotypy, jako je růžová a bílá.

„Výsledek se z hlediska výrobců může jevit jako překvapivý a výrobci počítačů z něj mohou vyvodit nové impulsy pro barvy, o které by mezi ženami byl zájem. Ve všech třech zemích překvapí poptávka po fialové, ale také modré a zelené, které v současné době nepatří mezi nejfrekventovanější barvy počítačů,“ říká Martin Vařbuchta.

Aktuální nabídce e-shopu Alza.cz dominuje z hlediska barevnosti mobilních počítačů černá, stříbrná a odstíny šedé. „Na ostatní barvy v pořadí bílá, červená, modrá, hnědá, oranžová, růžová a žlutá připadá dohromady zhruba deset procent nabídky,“ říká Šárka Jakoubková z Alza.cz. "Na zvýšenou poptávku po vzhledově originálních produktech, u kterých zákazník sleduje i potřebu se odlišit, jsme připraveni reagovat. Dosavadní zkušenosti však potvrzují, že zákazníci vybírají především podle poměru cena/výkon,“ dodává Šárka Jakoubková.


publikováno: 20. 4. 2014, v rubrice Aktuálně
Štítky:

Nejčtenější články v rubrice Aktuálně:

Další články v rubrice Aktuálně:

Anketa

Jak se staráte o svoje vlasy během teplých a slunečných dnů?

Nestarám (36.33%)
Používám speciální přípravky (20.81%)
Chodím častěji ke kadeřnici (20.5%)
Dělám si domácí masky (22.37%)
více anket »

Dobré tipy

Kuchyňské potřeby
Praktická vykrajovátka, formičky, ale i další kuchyňské pomocníky pořídíte výhodně od Tescomy.

Zajímavé odkazy

váš spolehlivý autobazar

www.autoesa.cz

 

bezplatné tipy na úsporu elektřiny

www.setri.sk

 

Náš tip

Dobré tipy

Designed by Lukáš Svoboda, coded by Karel Koliš